På Metropols 50-talsauktion samlar vi vackra och spännade former från 50-talet.
Tema 50-tal den 31 januari 2011
På Metropols 50-talsauktion samlar vi vackra och spännade former från 50-talet.
-
8024 Afrikana
diverse skulpturer, 1950-tal
Såld: 200 kr
SÃ¥ldes den 31 januari 2011 -
8027 Askkopp + tänd..
3 delar, 50-tal
UTGICK
Auktionen avslutades
31 jan kl 18:37 -
8031 Barskåp
teak, 1950-tal, längd: 65, djup: 36, höjd: 60
Såld: 850 kr
SÃ¥ldes den 31 januari 2011
-
8022 Bestick
Gense, 1950-tal, 12 + 6 + 6 + 4 + 1
Såld: 1.100 kr
SÃ¥ldes den 31 januari 2011 -
8029 Blombord
1950-tal, höjd: 64
Såld: 350 kr
SÃ¥ldes den 31 januari 2011 -
8009 Bord
3 st + tidningsställ, 1950-tal
Såld: 1.900 kr
SÃ¥ldes den 31 januari 2011
-
8046 Bord
Med belysning & fontän, 50-tal, längd: 90, djup: 5..//
Såld: 450 kr
SÃ¥ldes den 31 januari 2011 -
8043 Bord
med fontän & belysning, 50-tal, längd: 97, djup: 5..//
Såld: 750 kr
SÃ¥ldes den 31 januari 2011 -
8010 Bord
Med tidningshylla, 1950-tal, längd: 57, djup: 33, ..//
Såld: 300 kr
SÃ¥ldes den 31 januari 2011
-
8011 Bord
Med tidningshylla, längd: 29, djup: 23, höjd: 59
Såld: 300 kr
SÃ¥ldes den 31 januari 2011 -
8025 Campingspis + ..
50-tal, Radius, Lindells & Mepal
Såld: 100 kr
SÃ¥ldes den 31 januari 2011 -
8049 Färglitografi
Gram, 1951, 49x37
Såld: 100 kr
SÃ¥ldes den 31 januari 2011
-
8036 Fat
Mari Simmulson (1911-2000), Stengods, Motiv med fl..//
Såld: 4.700 kr
SÃ¥ldes den 31 januari 2011 -
8019 Fåtöljer
1 par, 1950-tal, Swegard
Såld: 3.700 kr
SÃ¥ldes den 31 januari 2011 -
8040 Fruktknivar
50-tal, I teakpäron
Såld: 150 kr
SÃ¥ldes den 31 januari 2011
-
8008 Glassfrys
GB Glace, längd: 70, djup: 50, höjd: 105
Såld: 1.000 kr
SÃ¥ldes den 31 januari 2011 -
8023 Golvlampa
3-armad, 1950-tal, STA, skadade skärmar
Såld: 750 kr
SÃ¥ldes den 31 januari 2011 -
8044 Kaffegods
Rörstrand, Mon Amie, 28 del
Såld: 2.200 kr
SÃ¥ldes den 31 januari 2011
-
8045 Kaffekoppar
15 del, Rörstrand, Mon Amie
Såld: 1.300 kr
SÃ¥ldes den 31 januari 2011 -
8015 Kaffekoppar
6 st, Rörstrand, "Sommar"
Såld: 850 kr
SÃ¥ldes den 31 januari 2011 -
8016 Keramik
2 delar, Rörstrand, "Rando"
Såld: 350 kr
SÃ¥ldes den 31 januari 2011
-
4504 Kryddburkar
4 st, Rörstrand, Arom, höjd: 9 cm
Såld: 1.200 kr
SÃ¥ldes den 31 januari 2011 -
8004 Kryddburkar
5 st, Jie, 1950-tal, höjd: 8
Såld: 1.000 kr
SÃ¥ldes den 31 januari 2011 -
8032 Ljusstake
1950-tal, höjd: 23
Såld: 350 kr
SÃ¥ldes den 31 januari 2011
-
8050 Matbord
1950-tal, längd: 145, djup: 74, höjd: 73
Såld: 500 kr
SÃ¥ldes den 31 januari 2011 -
8037 Matsalsgrupp
Matsalsbord + 7 stolar, Børge Mogensen (1914-1972)..//
Såld: 5.200 kr
SÃ¥ldes den 31 januari 2011 -
8041 Mockaservis
15 del. Gustavsberg, Rosalin, benporslin
Såld: 600 kr
SÃ¥ldes den 31 januari 2011
-
5052 Oljemålning
Karl Granquist (1921-1994), 'gatubild, chevreuse',..//
Såld: 3.500 kr
SÃ¥ldes den 31 januari 2011 -
8020 Pastell
G. Nordström, -59, danserskor, 30x50
Såld: 300 kr
SÃ¥ldes den 31 januari 2011 -
8048 Salt/pepparstr..
3 delar, 1950-tal, Pierre Forsell
Såld: 300 kr
SÃ¥ldes den 31 januari 2011
-
8026 Serietidning
Kalle Anka & Co, 4 april 1953
Såld: 150 kr
SÃ¥ldes den 31 januari 2011 -
8012 Servisdelar
4 delar. Picknick, Rörstrand
Såld: 1.200 kr
SÃ¥ldes den 31 januari 2011 -
8017 Servisdelar
9 del, Blå eld, Rörstrand, Marianne Westman (f. 19..//
Såld: 1.200 kr
SÃ¥ldes den 31 januari 2011
-
8033 Shotglas
12 st, 1950-tal, Färgade
Såld: 200 kr
SÃ¥ldes den 31 januari 2011 -
8038 Sideboard
50/60-tal, Teak, längd: 200, djup: 46, höjd: 84
Såld: 6.100 kr
SÃ¥ldes den 31 januari 2011 -
8003 Skål
Murano, Italien, 1950-tal, Osignerad, längd: 24
Såld: 300 kr
SÃ¥ldes den 31 januari 2011
-
8018 Skålar
3 delar, Rörstrand, Picknick
Såld: 1.200 kr
SÃ¥ldes den 31 januari 2011 -
8001 Sminkbord
teak, 1950-tal, längd: 111, djup: 35, höjd: 73 + s..//
Såld: 400 kr
SÃ¥ldes den 31 januari 2011 -
8042 Takarmatur
50-tal, textilskärm, diameter: 50
Såld: 400 kr
SÃ¥ldes den 31 januari 2011
-
8039 Takarmatur
Ateljé lyktan, 60-tal, längd: 80
Såld: 250 kr
SÃ¥ldes den 31 januari 2011 -
8035 Takarmatur
Luxus, Vittsjö, Dia35
Såld: 750 kr
SÃ¥ldes den 31 januari 2011 -
6212 Tekoppar
6 delar, Stig Lindberg, Adam, Gustavsberg 1959-197..//
Såld: 1.800 kr
SÃ¥ldes den 31 januari 2011
-
8047 Teservisdelar
13 del, Rörstrand, Mon Amie
Såld: 1.900 kr
SÃ¥ldes den 31 januari 2011 -
8014 Vägghylla
50-tal, höjd: 65
Såld: 400 kr
SÃ¥ldes den 31 januari 2011